Editace videa - Windows Live Movie Maker

Střihový program používáme pro editaci (úpravu) videopořadů tak, aby se video co nejvíce přiblížilo naší představě o výsledném snímku.
Editací videa rozumíme odstranění přebytečných záběrů, sestavení záběrů do požadované časové osy, podkreslení záběrů hudbou, vkládání různých videoefektů a přechodových efektů a využití mnoha dalších možností, které nám střihové programy nabízí. K dosažení dobrého výsledku je potřeba si postupy editace videa ve střihových programech osvojit a střihové práce alespoň průměrně zvládat.

Editace videa pomocí video editorů jako Sony Vegas, Adobe Premiere, Pinnacle Studio, Ulead Media Studio Pro umožní vytvářet určitě velmi zajímavá videa, ale i každý majitel Windows XP má k dispozici poměrně slušný nástroj na základní střih a editaci videa. Mnozí zkušenější videouživatelé mávnou nad tímto programem rukou, ale stejně jako v případě staršího Movie Makeru je Windows Live Movie Maker (dodává se s WIN 7) velmi jednoduše ovladatelná aplikace s intuitivním ovládáním. Svojí jednoduchostí osloví především nenáročné uživatele, kteří sem tam chtějí udělat nějakou prezentaci z fotek z dovolené a nebo třeba velmi jednoduše sestříhat nějaké video a doplnit ho o svoji hudbu.

Nový Live Movie Maker má  i možnost exportovat hotové video na server YouTube přímo ze svého rozhraní.

Zkušební video na Youtube