Animace

Animace je způsob vytváření zdánlivě se pohybujících věcí. Slovo pochází z cizího slova znamenajícího oživení. Animace se využívá mj. v animovaném filmu.

Princip animace je zaznamenání sekvence snímků, které jsou každý o sobě statický a drobně se od sebe liší. Při rychlém zobrazování těchto snímků za sebou vzniká díky setrvačnosti lidského oka dojem pohybu. Snímky se však musí přehrávat takovou rychlostí, kterou už oko nepostřehne.

 

Princip animace

Takto vypadá šest snímků animace

Když zobrazíme těchto šest snímků vhodnou rychlostí za sebou, vznikne dojem pohybu.

Takto vypadá animace složená z výše uvedených snímků a přehraná rychlostí 2 snímky za sekundu:

Animexample2.gif

Takto vypadá tatáž animace, přehraná rychlostí 10 snímků za sekundu:

Animexample.gif

Na naší škole používáme k vytváření tzv. gifů (animovaných obrázků) software od firmy Zoner - Zoner GIF Animator 5

 

Zoner GIF Animátor 5 je nástroj pro tvorbu obrázků v animovaném formátu GIF. Pomáhá při tvorbě "trikových banerů", představujících simulované ovládací prvky Windows (dialogy, okna zpráv, tlačítka apod.). Poskytuje funkce pro obnovení původních stavů animace. Umožňuje volit nastavení pozadí animace. Generátor textur v ZGA nabízí výběr ze stovek typů podkladových textur. Lze nastavit barvu pozadí animace pro průhledné obrázky. Importní funkce podporují i vektorové soubory ve formátu WMF a EMF v podobě speciálních rámců. Taktéž podporuje import TrueColor bitmap. Daląí důležité vlastnosti: podpora textových rámců včetně možnosti jejich editace, editace animačních rámců, slučování obsahu dvou a více rámců, vytváření přechodů mezi rámy, podpora "táhni a pusť" (drag & drop) mezi rámci, podpora vąech typů překreslování rámců při animaci, titulky pro vąechny animační rámce, jednoduchá definice okraje animačního rámce, zámek okrajů. Produkt je v čeątině s českou podporou.

 
Zdarma lze stáhnout např. na stránkách Slunečnice